Banderovci U Bebka, přes Morávku neprošli

Autor NaseMoravka.cz
|
24.6.2024

 

Z historie staré a slavné beskydské hospody U Bebka v horní části rozlehlé obce Morávka

V dnešním příběhu o Morávce se vrátíme do roku 1947, kdy Československem putovali tzv. banderovci. Příběh se týká nám známé hospůdky U Bebka.

Jedná se o události z poloviny listopadu 1947, kdy se přes Ukrajinu, Polsko, Slovensko, Moravu a Slezsko probíjely partyzánské jednotky Ukrajinské osvobozenecké armády. Nazývali se banderovci podle vůdce ukrajinského národního hnutí na západní Ukrajině v letech 1941 až 1959. Bandera je dodnes považován za kontroverzní postavu - pro někoho národní hrdina, pro jiného válečný zločinec. To platí i pro jeho stoupence.

Obyvatelé Morávky banderovce potkávali denně

V Beskydech a Pobeskydí se tyto ozbrojené tlupy začaly hojně objevovat koncem léta a začátkem podzimu roku 1947. První významné střetnutí s československou ozbrojenou mocí se odehrálo v noci z 29. na 30. září 1947 u hotelu Baron na Bílém kříži, později známého jako hotel Kysuca. Velké skupině banderovců se tehdy podařilo prorazit kordon Sboru národní bezpečnosti a obyvatelé byli denně informováni o průchodech dalších ozbrojených tlup na Morávce, v Trojanovicích či Starých Hamrech.

Jistý obyvatel Turzovky se 11. listopadu setkal pod vrcholem Malého Polomu s ozbrojenou skupinou čtyřiadvaceti mužů, z nichž někteří mluvili německy. Toto svědectví se prostřednictvím hostinského Antonína Horáka z Morávky-Nytrové dostalo k SNB až 17. listopadu. Téhož dne spatřila kolem sedmé hodiny ráno školačka Tereza na cestě z Bílého kříže na Morávku další skupinu ozbrojenců, odpočívajících na okraji lesa.

Hlášení občanů Morávky rozpoutalo peklo u Bebka

Před devátou hodinou informovala Tereza o svém pozorování hajného Rudolfa Korbáše z Morávky-Lúčky, který následně upozornil stanici SNB prostřednictvím lesní správy na Pražmě. Menší skupinky banderovců postupovaly dále směrem na Morávku. Odpoledne kolem třetí hodiny navštívili dva ozbrojení muži dům lesního dělníka Jana Pavláska v Morávce-Lúčce, kde požádali o jídlo a nějaké potraviny. Zdrželi se až do Pavláskova návratu z práce a pak s ním šli do obchodu Bebka nakoupit potraviny, zastavili se také v jeho krčmě.

Jeden z místních upozornil hajného Korbáše na přítomnost podezřelých mužů. Majitel hostince Bebek, aby získal čas, nabídl banderovcům kořalku. Mezitím Korbáš informoval hlídku SNB, která se pohybovala ve vzdálenosti 100 metrů od hostince. Vrchní strážmistr František Dvořák rychle připravil operaci s dalšími sedmi strážmistry, aby zneškodnili a zajali dva banderovce v hostinci. Rozestavil hlídky, aby zabránil přepadení zvenčí a vtrhl spolu se strážmistry Klvaňou a Švecem do hospody. Na banderovce zařval: "Ruce vzhůru!"

Ostatní hosté rychle opustili lokál a mezi banderovci a četníky došlo k ostré přestřelce. Strážci zákona oba banderovce zranili, ale ti stihli postřelit také strážmistra Švece.

Příslušníci SNB banderovcům odebrali pistole, zásobníky s ostrými náboji, ruční granát, dolary, polské zloté a tiskoviny v německém, polském a anglickém jazyce. Zraněné banderovce spolu se strážmistrem Švecem pak přepravili soukromým autobusem Karla Carbola z Morávky do Frýdecké nemocnice.

Jak skončili zajatí banderovci v rámci Akce B

Epizoda s banderovci se sice odehrála a skončila rychle, ale místním obyvatelům, kteří se scházeli v Bebkově krčmě, sloužila jako téma pro debaty ještě po mnoho měsíců. Málokdo si uvědomoval širší souvislosti této drobné příhody, která odrážela nešťastný poválečný osud ukrajinského národa. Nikdo ale nemohl s ohledem na pohnutou historii Morávky a jejich občanů očekávat jakékoliv slitování s vojáky v uniformách Wehrmachtu, SS, nebo s jejich pomocníky.

Akce B byla vojenskou operací, kterou vedly československé bezpečnostní jednotky. Tato operace byla zaměřena proti ukrajinské povstalecké armádě (UPA), jejíž členové, známí jako banderovci, se pokoušeli projít přes Československo do Rakouska. Do 17. listopadu 1947, kdy operace skončila, byla většina ukrajinských nacionalistů zneškodněna.

V letech 1945-1947 během bojů s banderovci zahynulo celkem 49 československých občanů, padlo, nebo bylo zajato 350 mužu protivníka.

Zajatí banderovci byli popraveni.

Aktuality

  • Koupání na Morávce, bazén Hotel u Přehrady

    4.8.2024

    V letních měsících (červenec a srpen) můžete navštívit venkovní vyhřívaný bazén, který na Morávce provozuje Hotel u Přehrady. K dispozici jsou bazény o rozměrech 10,5 x 5,5 metru s hloubkou 1,5 metru a menší bazén pro děti o rozměrech 4 x 3,5 metru.

    Morávka 

    Celý článek

  • Tipy na přírodní koupání na řece Morávka díl 2.

    4.8.2024

    Koupáni u Splavu Toto místo je na Morávce velice známe nejen zdejším ale i návštěvníkům naší obce. U splavu si můžete zaplavat ve větší hloubce.

    Morávka 

    Celý článek

  • Tipy na přírodní koupání na řece Morávka

    29.7.2024

    Splávky za Partyzánem. Tyto romantické místa jsou zajímavé svou strukturou. Nachází se za Hotelem Partyzán.

    Morávka 

    Celý článek

  • Cyklotrasa povodí Morávky

    8.7.2024

    Už jste o tom slyšeli ? Sdružení obcí povodí Morávky se rozhodlo vybudovat cyklotrasu podél řeky Morávky.

    Morávka 

    Celý článek

  • Banderovci U Bebka, přes Morávku neprošli

    24.6.2024

    V dnešním příběhu o Morávce se vrátíme do roku 1947, kdy Československem putovali tzv. banderovci. Příběh se týká nám známé hospůdky U Bebka.

    Morávka 

    Celý článek

  • Parkování na Morávce

    10.6.2024

    Parkoviště Morávka - kde parkovat na Morávce.

    Morávka 

    Celý článek

  • Další fotky ze staré Morávky

    26.4.2024

    Přidali jsme další fotky z Morávky, tentokrát se můžete podívat na Raškovice a Pražmo. Zajímá Vás jak se měnila Morávka v čase? Další fotky Morávky.

    Morávka 

    Více fotek

  • Bombardování Morávky 1944

    17.4.2024

    Z historie protektorátu: bombardování Morávky a Ostravského regionu. Zajímavost z historie Morávky z období protektorátu.

    Morávka 

    Celý článek

  • Fotky ze staré Morávky, jak šel čas

    16.4.2024

    Přidali jsme staronové fotky z Morávky. Zajímá Vás jak se měnila Morávka v čase? Podívejte se na přidané fotografie a pohlednice Morávky.

    Morávka 

    Více fotek

  • Aktualita: Stavba Billy v Dobré

    24.11.2023

    Stavba nového obchodního centra v Dobré začíná brát na sebe reálné tvary. Co nás projíždějící řidiče, nebo nakupující zákazníky z Morávky čeká?

    Billa 

    Čtěte dále

  • Sportovní kroužek na Morávce

    20.12.2022

    Sportovní kroužek na Morávce opět zahájen – již desátý ročník. Pohyb je pro nás radost. Kompletní fotogalerii naleznete v celém článku. 

     

    Čtěte dále

  • Survival Event na Morávce

    10.12.2022

    Na Morávce se uskutečnila velmi zajímavá akce, pod názvem SURVIVAL EVENT.  Zúčastnilo se jí téměř 50 účastníků, většinou děti ve věku od 8 do 18 let.

     

    Čtěte dále

  • Focení je pro mne radost

    28.8.2022

    Vážení čtenáři,

    dovolte mi, abych se vám představila. Jmenuji se Lenka Kręželoková, mnozí z vás mne znáte pod dívčím příjmením Pajurková. Jsem maminka dvou malých dětí a mou velkou zálibou jsou fotografie. 

    Čtěte dále

  • Letní promítání ŠTĚŠTÍ JE KRÁSNÁ VĚC

    31.7.2022

    děkuji Vám za hojnou účast na II. ročníku pohádkového odpoledne, které se konalo 2.7.2022.Jsem ráda, že si děti trošičku připomněly klasické pohádkové bytosti, jako je červená Karkulka, Rumcajs, Manka, Křemílek, Vochomůrka a jiné postavičky.

    Čtěte dále

  • Facebook NašeMorávka

    8.6.2022

    Naše Morávka je nyní i na Facebooku. Sledujte nás a o nic už nepřijdete.

    www.facebook.com/NaseMoravka

  • Fotografie z akcí

    7.6.2022

    Sledujte naši fotogalerii. Aktuálně zde najdete fotografie z akce Kácení Máje.

    Fotogalerie

  • Sportovní kroužek 9. ročník

    19.5.2022

    Co je u nás v kroužku nového? Vzhledem k tomu, že bez našeho vědomí dochází k úpravám článků do Moravčanu Vám jej poskytujeme v plné verzi i s fotkami.

    Čtěte dále

Morávka, obec ležící v okrese Frýdek-Místek ve východní části českého Slezska, je vyhledávaným rekreačním místem s nejrozlehlejším územím v Beskydech. Domovem je zde pro asi 1 300 obyvatel.

Historie Morávky sahá do období po roce 1615, kdy byla založena podél horního toku stejnojmenné řeky. Půda, na které obec stojí, postupně přešla do vlastnictví hrabat z Vrbna, rodiny Oppersdorfů a nakonec rodiny Pražmů. Více.